ОСНАЗ ГУ(ГРУ) ГШ МО РФ

Матеріал з Shpionopedia
Перейти до: навігація, пошук

ОСНАЗ ГУ(ГРУ) - підрозділи особливого призначення воєнної розвідки РФ, що виконують завдання раді0- і радіотехнічної розвідки.

Радіорозвідка в Росії виникла ще в російсько-японську війну. Творцем її був адмірал Макаров. Застосовувалася вона військово-морським флотом царської Росії. Після революції 1917 року влада в країні кардинально змінилася як і політичний лад суспільства. Виникла нові збройні сили - Червона Армія. 13 листопада 1918 в складі Реєстраційного управління (військова розвідка) було створено перший підрозділ радіорозвідки - приймально-контрольна станція в Серпухові, його начальником був Х. Іванов. А в 30-і рр. радіорозвідка здобула самостійність - її підрозділи вивели з частин зв'язку і передали в Розвідупр Штабу РККА, де організували цілий відділ радіорозвідки. Він керував окремими дивізіонами особливого призначення (ОРД ОСНАЗ), які в роки Великої Вітчизняної війни стали основною організаційною одиницею. Що цікаво, перед самим початком війни надійшов наказ комплектувати кадрами 16 радіодивізіон ОСНАЗ.

У листопаді 1942 року відбувається чергова реформа - до складу внутрішніх військ були прийняті від Головного розвідувального управління Генерального штабу Червоної Армії польові управління спеціальної служби і радіостанції ОСНАЗ. Вони були переформовані в окремі дивізіони спецслужби, центральну і окрему радіостанції військ НКВД. На них покладалися завдання розвідки радіоефіру, здійснення радіоперехоплення, шифрованого радіоперепіскі, попередньої обробки цих даних з радіомереж і окремих радіоточок. За роки війни радіорозвідка неодноразово здобувала для радянського командування цінні відомості. Наприклад, радіорозвідку застосовували в битві за Москву, в ході Курської битви. А взимку 1945 року радянські радіорозвідки вдалося розкрити перекидання в Угорщину 6-ї танкової армії СС. У період з 18 по 25 лютого в районах Копрівніца, Дьюрдьевец, Віровітца радіорозвідки була виявлена ​​робота чотирьох штабів танкових дивізій супротивника, що входили до складу цієї армії. Ці дані радіорозвідки укупі з іншого розвідінформацією дозволило зробити висновок про які готуються наступ німців в березні 1945 року в районі озера Балатон.

Після закінчення війни сфера діяльності радіорозвідки значно збільшилася - її почали вести не тільки з суші, але також з моря і з повітря. Під час перебування начальником ГРУ М. Захарова радіодивізіон ОСНАЗ об'єднали в більші структури. А при С. Штеменко в ГРУ стали проводити активні науково-дослідні роботи з пошуку шляхів доступу до джерел, які користуються УКХ і СВЧ діапазонів. Крім того, при ньому в ГРУ з'явилася служба розвідки ядерних вибухів, її очолив А. Устименко.

У 1954 році було створено відділення спецнаблюденія 2 відділу ГРУ, на базі радіодивізіон ОСНАЗ формуються підлеглі йому радіотехнічні загони. У травні 1955 року відділ радіорозвідки ГРУ реорганізовано в 6 управління ГРУ. У 1957 році вийшла директива ГШ про переведення відділу спецнаблюденія ГРУ з 4 підлеглими радіотехнічними загонами в 6 управління Міністерства оборони.

Однак найбільш повно радіорозвідка стала використовуватися з початку 60-х рр., Коли начальником ГРУ призначили П.Івашутіна. За його безпосередньої участі були реалізовані великі комплексні програми розвитку перспективних напрямків радіорозвідки - наземної, морської, повітряної і космічної.

До розпаду СРСР загони ОСНАЗ підпорядковувалися 1-го відділу радіорозвідки 6-го управління ГРУ. Цей відділ керував так званими підрозділами ОСНАЗ, які входили в військові округи і групи радянських військ в Угорщині, НДР, Польщі та Чехословаччини. Під керівництвом відділу радіорозвідки ОСНАЗ виконував функції перехоплення повідомлень з комунікаційних мереж країн НАТО-об'єктів радіоразведивательного спостереження з боку ГРУ.

На даний момент частини ОСНАЗ ГРУ продовжують свою діяльність.